Skuteczne zagęszczanie trawnika
Niejednolity trawnik to częsty problem. Jednak bardzo łatwo da się go zagęścić. Uzupełnianie ubytków to proste zadanie, które możesz przeprowadzać praktycznie przez cały rok. Jak siać nasiona trawy, aby szybko wykiełkowała i dała efekt gęstej i mocnej murawy?
Wybór mieszanki nasion
Do uzupełniania ubytków w trawie, najlepiej użyć szybko rosnących i odpornych traw gazonowych, które dadzą szybki i jednocześnie trwały efekt. Dobrym wyborem będą nasiona życicy trwałej, które bardzo szybko kiełkują, a także kostrzewy czerwone, które są wyjątkowo rozłogowe. Można również użyć wiechlin łąkowych. Wybrany rodzaj nasion znajdziesz w specjalnych mieszankach traw samozagęszczających, które dzięki podziemnym rozłogom, rozrastają się we wszystkich możliwych kierunkach jednocześnie. Wyhodowane w ten sposób źdźbła tworzą gęstą i praktyczne niezniszczalną darń, która ma wyjątkową zdolność regeneracji – im bardziej jest użytkowana, tym regeneracja jest szybsza.
Wyższość trawy samozagęszczającej
Dlaczego warto wybrać trawę samozagęszczającą? Powodów jest wiele, na przykład to, że nasiona w niej zawarte kiełkują szybko, nawet w niskich temperaturach, tworząc intensywnie zieloną, gęstą darń. Źdźbła powstałe z takich ziaren są odporne na uszkodzenia, takie jak na przykład deptanie. Murawa z ziaren trawy samozagęszczającej również bardzo szybko się regeneruje. Darń jest znacznie odporniejsza na mrozy i różne choroby. Dodatkowo, można ją kosić znacznie niżej, ponieważ ma niskie międzywęźla. Utworzona z takiej trawy murawa tworzy naturalną barierę dla mchów oraz chwastów. Z pewnością zapewni ona długotrwały, imponujący efekt na wiele lat.
Proces zagęszczania trawy w pigułce
Zagęszczanie trawy to wyjątkowo prosta praca ogrodnicza. Jednakże, aby nasiona traw dobrze się przyjęły, trzeba przejść przez kilka szybkich kroków. Na samym początku ziemię, na której ma być zasiana trawa, trzeba dobrze spulchnić przy pomocy wideł, kiedy jest wilgotna. Skup się na pustych miejscach. Rozbij zbitą powierzchnię, czasem będziesz musiał wymienić podłoże na świeże. Dobrym rozwiązaniem będzie łatwo dostępne podłoże humusowe. Następnie wygrab martwą trawę oraz wszelkie mchy – w ten sposób zrobisz miejsce dla świeżych nasion oraz rozrastającej się darni. Celem usunięcia ścinek, przejdź po powierzchni kosiarką. Nie zapomnij o usunięciu chwastów! Będą konkurencją dla trawy w walce o składniki pokarmowe oraz miejsce. Kolejnym krokiem jest rozsypanie na całej powierzchni trawnika podłoża o dużej zawartości próchnicy – rozgrab ją dokładnie. W końcu przychodzi czas na dosianie trawy. Użyj dwie pełne garście na jeden metr kwadratowy trawnika. Następnie zgrab powierzchnię tak, aby jak najwięcej nasion trafiło pomiędzy źdźbła. Tam, gdzie widoczne są puste miejsca, wysyp ziaren więcej. Ostatnim krokiem jest podlewanie, które ma przyspieszyć kiełkowanie. Po upływie miesiąca od siewu, zasil trawnik wieloskładnikowym nawozem długodziałającym. Trawnik skosić możesz dopiero, kiedy świeże źdźbła będą miały długość czterech centymetrów. Jeśli włożysz w tę pracę trochę wysiłku, murawa z pewnością odwdzięczy się pięknym, intensywnym kolorem oraz dużą gęstością.