Jak prawidłowo zadbać o jesienny ogród?

Jesień może wydawać się okresem, w którym o ogród nie trzeba dbać. Nic bardziej mylnego! Ta pora roku w ogrodzie to przede wszystkim prace porządkowe. Rośliny potrzebują przygotowania do nadchodzącej zimy. Jakie zadania czekają na Ciebie w ogrodzie o tej porze roku?

Koszenie trawnika

Jesienią źdźbła trawy rosną znacznie wolniej niż latem, dzięki czemu trawnik nie potrzebuje tak częstego koszenia. Ostatnie warto wykonać tuż przed pierwszymi przymrozkami. Pozostawienie na zimę trawy wyższej niż trzy centymetry przyczynia się do silnego osłabienia trawnika, a przez to rozwój tak zwanej „pleśni śniegowej”. Po ostatnim koszeniu trawnika, warto wykonać zabieg wertykulacji, dzięki któremu zmniejszysz możliwość ataku trawnikowych chorób po zimie.

Nawożenie roślin

Jesienią użyj do nawożenia roślin nawozów bogatych w potas i fosfor, które sprawią, że rośliny staną się bardziej odporne na mrozy i brak wody oraz rozbudują system korzeniowy. Wpłynie to korzystnie na możliwość czerpania z gleby składników odżywczych. Nawożenie roślin można prowadzić tylko do października! Później jest ono zwyczajnie nieskuteczne. Jesienią nie powinno stosować się nawozów bogatych w azot. Wzmaga on wzrost rośliny, a teraz nie na tym nam zależy.

Jak prawidłowo zadbać o jesienny ogród?

Cięcie roślin

Jesień w ogrodzie oznacza również przycinanie krzewów ozdobnych i drzewek owocowych. Skróć pędy tak, aby nadać roślinie zwarty kształt – dzięki temu zabiegowi gałązki latem i wiosną będą gęsto rosły. Krzewy i drzewka owocowe potrzebują usunięcia wszystkich pędów, które w sezonie owocowały. Nie zapomnij o przycinaniu krzewów winorośli – w przyszłym sezonie owoce będą smaczniejsze.

Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Wiele roślin jest mrozoodpornych, jednak niektóre z nich, szczególnie młode okazy, należy zabezpieczyć przed zmiennymi, często niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ziemię wokół roślin, które tego potrzebują, wyłóż korą, bądź świerkowymi gałązkami. Część naziemną przy roślinach zimozielonych, a także trawy ozdobne warto ukryć pod agrowłókniną. Aby to zrobić, materiał przyczep do palików wokół traw. Jeśli posiadasz drzewka, które mają stożkowy kształt, owiń je sznurkiem. Zapobiega to zaleganiu śnieżnych czap w koronach.

Jakie kwiaty sadzić jesienią?

Jesień to idealna pora roku na sadzenie roślin cebulowych, które pięknie zakwitną wiosną. W tym okresie możesz wkopać tulipany, krokusy, narcyzy i żonkile. Są też kwiaty typowo jesienne, takie jak amaraylis czy cyklamen. Posiadasz oczko wodne? Jesień to pora, podczas której warto o nie zadbać, likwidując liście, które się w nim znalazły, a także zabezpieczając je specjalną siatką. Bardzo ważne jest też ostatnie nawodnienie roślin ogrodowych przed długim okresem zimy. Prace w ogrodzie mogą przynieść wiele korzyści nie tylko kwiatom, ale i nam samym. Czyż nie cudownie jest spędzić trochę czasu we własnym ogrodzie, ciesząc się jesienną aurą?