Ciśnieniowy, na kapsułki czy przelewowy – jaki ekspres wybrać?

Ekspres kawowy to z pewnością „must have” w kuchni każdego kawosza. Wyborowi odpowiedniego ekspresu powinna towarzyszyć refleksja nad tym, jaki rodzaj kawy najbardziej Ci odpowiada. Na rynku jest wiele różnych ekspresów – przyjrzyj się trzem najpopularniejszym i zdecyduj, która z opcji będzie dla Ciebie najlepsza.

Ekspres automatyczny ciśnieniowy? Jak najbardziej.

Ciśnieniowy ekspres automatyczny to z pewnością najdroższa opcja ze wszystkich możliwych. Jego wysoka cena wynika z faktu, iż eksperci od kawy – bariści, uważają go za najbardziej efektywny i robiący praktycznie prawie idealną kawę. Dlaczego tak się dzieje? Ekspres ten posiada wbudowany młynek, który mieli nasiona kawy tuż przed jej parzeniem. Maszyny takie pozwalają na indywidualne ustawienie stopnia zmielenia ziaren oraz wielkość podłożonej filiżanki, czy nawet rodzaj kawy – ich wybór jest bardzo bogaty. Ekspres ciśnieniowy to również możliwość automatycznego dodawania mleka w trakcie procesu parzenia kawy.

Prosta sprawa, czyli ekspresy na kapsułki

Ten najmłodszy rodzaj ekspresu kawowego w ciągu kilku lat zdobył wielu fanów. Żeby zaparzyć kawę z jego pomocą, nie jest potrzebna nam kawa ziarnista, mielona, mleko, cukier… Wszystko znajduje się w specjalnych kapsułkach. Każda kapsułka może być kawą innego rodzaju, na przykład moccha lub latte. Nie ma chyba nic prostszego od umieszczenia takiej kapsułki w ekspresie i naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Jednak jest pewien „haczyk”. Kapsułki z kawą są dość drogie, ale jakość i ilość różnych możliwości smakowych z pewnością Ci to wynagrodzą.

Ciśnieniowy, na kapsułki czy przelewowy – jaki ekspres wybrać?

Ekspres przelewowy – nie musi Ci się przelewać!

Ekspresy przelewowe to najtańsza opcja, nie tylko w zakupie, ale i w eksploracji. Działają w bardzo prosty sposób: do jednego pojemnika wlewa się wodę, do drugiego zaś – zmieloną wcześniej kawę. Kiedy uruchomi się ekspres, woda zostaje podgrzana, a następnie pod zwykłym ciśnieniem jest przelana przez pojemnik z kawą. Później, drogą przez specjalny filtr, płynna już kawa wlatuje do podstawionego dzbanka. I tyle. To proste parzenie trwa dość długo, w niektórych modelach trwać może to nawet ponad pięć minut. Niestety, dużo osób twierdzi, że kawa zaparzona ekspresem przelewowym nie jest zbyt smaczna.

Wybór idealnego ekspresu do kawy

Kupując ekspres do kawy, najpierw zastanów się, jaki rodzaj Cię interesuje. Kiedy już odpowiesz sobie na to pytanie, warto wybrać się do sklepu z ekspresami i przejrzeć wszystkie dostępne modele. Wybierając ekspres, zwróć uwagę na czynniki takie, jak jego moc, wzornictwo, szybkość i pojemność. Ważne jest także pod jakim ciśnieniem pracuje, czy można robić w nim różne kawy oraz czy ma wbudowany młynek. Dodatkowymi elementami, na które możesz zwrócić uwagę, jest system spieniania mleka, tryb automatycznego czyszczenia i energooszczędność. Wybierz idealny ekspres do kawy i ciesz się jej wyjątkowym smakiem. Smacznego!