Dynia – krótki poradnik dla zainteresowanych
Nadchodzi jesień, pora roku, której znakiem charakterystycznym są pomarańczowe dynie. Uprawa tego warzywa wydaje się być prosta, wszak można hodować ją zarówno z siewu lub z rozsady. Dynia owocuje na lekkich oraz ciężkich glebach, więc wydaje się być mało wymagająca. Jednak istnieje wiele zasad, których trzeba przestrzegać, aby plony były zadowalające.
Z rozsady czy z siewu nasion?
Jeśli chcesz sadzić dynię z nasion, to ze względu na niskie temperatury powietrza we wcześniejszych miesiącach, warzywo to zasadź w drugiej połowie maja. Aby to poprawnie wykonać, potrzebujesz wilgotnej i ciepłej gleby. Siewu możesz dokonywać mniej więcej do końca czerwca. Do sadzenia dyni zazwyczaj używa się tak zwanego siewu gniazdowego – polega on na umieszczaniu trzech nasion na głębokości około trzech lub czterech centymetrów. Stosowana zazwyczaj rozstawa to 60-200 centymetrów na 60-200 centymetrów. Po „wschodach” powinno zostawić się w gnieździe tylko jedną, za to najsilniejszą roślinę.
Uprawa dyni
Dynia do prawidłowego wzrostu potrzebuje temperatury oscylującej wokół 25 stopni Celsjusza. Minimalna temperatura, w której powinna rozwijać się dynia, to 8 stopni – przy zerowej temperaturze zginą. W temperaturze powyżej 12 stopni Celsjusza, nasiona dyni wykiełkują po tygodniu. Dynia potrzebuje dobrego oświetlenia – źle toleruje zacienienie. Warzywo to powinno hodować się na stanowiskach, na których od około czterech lat nie były hodowane inne rośliny dyniowate – najlepszym podłożem będzie to, na którym wcześniej hodowano rośliny okopowe, motylkowe czy zboża. Idąc w drugą stronę, dynia jest dobrym przedplonem do hodowania innych warzyw – zostawia stanowisko wolne od chwastów.
Podlewanie
Dynia to warzywo, które ma duże zapotrzebowanie na wodę oraz składniki pokarmowe – jest to wynikiem dużej ilości świeżej masy, którą wytwarza roślina oraz transpiracja. Jeśli ma zbyt mało wody, roślina ta rośnie bardzo słabo i wytwarza jedynie drobne, bardziej słodkie owoce o suchej masie. Zawiązki owoców mogą wtedy zaschnąć. Nadmiar wody z kolei powodować może intensywny wzrost wegetatywny, a także gnicie zawiązków owocowych. Pielęgnacja dyni w gruncie rzeczy polega na zadaniach takich jak odchwaszczanie, spulchnianie gleby i podlewanie.
Dyniowa ochrona
Dynia jest warzywem, które może być atakowane przez patogeny grzybowe i bakteryjne, wirusy oraz szkodniki. Aby uniknąć gnicia, przed siewem nasiona można zabezpieczyć specjalnym preparatem. Najpopularniejszą „dyniową” chorobą jest parch dyniowatych, którego charakterystyczną cechą jest tworzenie się niewielkich plam na porażonych organach. Często są one lekko zagłębione i pojawiają się kropelki wycieku. Efektem choroby jest deformacja dyni i jej gnicie. Drugą chorobą jest mączniak prawdziwy. Objawy występują zazwyczaj na liściach, ale także na ogonkach liściowych i końcach pędów. W wyniku tej choroby widoczne są plamki, które pokryte są białym, mączystym nalotem. Kolejną chorobą, o której warto wspomnieć jest mączniak rzekomy, powodujący żółte plamy na spodzie blaszki liściowej. Choroba z czasem zaczyna obejmować całą roślinę, prowadząc do jej obumarcia. Dynia potrafi być wyjątkowo wdzięcznym warzywem, które jest wymagające, ale nie tak bardzo jak inne rośliny. Może będzie to idealne warzywo na rozpoczęcie przygody z hodowlą roślin?