Bezpieczne pranie ubrań

Czytanie metek z zaleceniami dotyczącymi prania czasami sprawia wiele trudności i budzi niechęć wśród wielu osób. Często wrzuca się do pralki wszystko, co znajduje się w koszu na pranie. Kiedy po wyciągnięciu ubrania okazuje się, że uległo zniszczeniu, deformacji lub zafarbowaniu, zaczyna się dochodzenie – co poszło nie tak? Podpowiadamy, jak bezpiecznie prać ubrania, by uniknąć przykrych niespodzianek po wyjęciu ich z bębna.

Sortuj i ustawiaj z głową

Podstawowego problemu zafarbowania możesz uniknąć na dwa sposoby. Pierz ubrania w konkretnym odcieniu ze sobą. Praktyczne są również chusteczki, które zapobiegają zafarbowaniu ubrań dzięki wchłanianiu rozpuszczonego barwnika. Pamiętaj, by dla bezpieczeństwa również odwrócić jeansy i koszulki na lewą stronę. Dzięki temu nadruki i kolory dłużej pozostaną żywe.

Jeżeli masz problem z rozciągniętymi lub skurczonymi ubraniami to znak, że dobierasz zły program. Tkaniny delikatne, takie jak jedwab, satyna czy dzianina, powinny być prane w niskich temperaturach i na niewielkiej prędkości wirowania. Wełna powinna swobodnie wyschnąć, rozłożona na płasko. Specjalny program do wełny sprawia, że ubranie będzie odpowiednio wyprane i nie odkształci się. Wiele ubrań ma na metce nadrukowany znaczek ręki oznaczający pranie ręczne. Coraz więcej urządzeń ma funkcję ręcznego prania, dlatego problem poświęcenia czasu na ręczne pranie powoli znika.

Preparaty i detergenty

Na rynku możesz znaleźć wiele preparatów i detergentów dedykowanych praniu. Kapsułki, proszki, płyny, żele – każdy z nich ma swoje wady i zalety. Kapsułki to najprostszy sposób na pranie – wystarczy, że wyrzucisz jedną z nich do bębna i włączysz odpowiedni program. Nie trzeba martwić się ilością proszku do prania i dolewaniem odpowiednich płynów. Kapsułki zawierają niezbędne detergenty, a ich opakowanie nie zajmuje wiele miejsca. Świetnie usuwają zabrudzenia i odświeżają ręczniki oraz pościel. Ich wadą jest jednak ryzyko nierozpuszczania się detergentu do końca. Taka sytuacja ma miejsce w bardzo niskich temperaturach i przy załadowanym do maksimum bębnie – unikaj takich sytuacji, a z pewnością okażą się świetnym sposobem na szybkie wstawienie prania.

Do ciemnych tkanin używaj detergentu, który chroni kolor przed blaknięciem. Tutaj dobrze sprawdzi się płyn do prania. Tego rodzaju substancja idealnie zadba o bieliznę, którą wcześniej warto umieścić w odpowiednim worku, który wsadzisz do pralki. Takie rozwiązanie ochroni materiał przed uszkodzeniami. Żel do prania świetnie sprawdzi się w przypadku prania ubrań dziecięcych czy usuwania kłopotliwych plam na tkaninach. Zanim włożysz ubranie do bębna, polej plamę żelem. Dzięki temu zaschnięty brud łatwiej odejdzie.

Pralka, która dba o ubrania

Co jakiś czas warto też zadbać o samą pralkę – być może ostatnio nie jest w stanie doprać ubrań ze względu na brudną szufladkę lub nieoczyszczony pojemnik na detergent. Zdemontuj ją i dokładnie wyczyść. Wszelkie zabrudzenia usuniesz stosując dedykowany preparat do czyszczenia pralek lub mieszankę sody z octem, która usunie osad, brud i kamień, a także bakterie. Warto również raz w miesiącu włączyć pustą pralkę na najwyższą temperaturę. Wówczas pozostałości po detergentach osadzone na bębnie zostaną rozpuszczone a większość bakterii znika. Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu pralki – stosuj odpowiednie detergenty, a będzie działała bezawaryjnie.

Jeżeli chcesz wymienić swój sprzęt na nowy – wybierz urządzenie z funkcją pary wodnej. Na początku procesu prania zostaje ona uaktywniona i głęboko wnika w tkaniny. Dzięki temu brud łatwiej odchodzi. Opcja ta dodatkowo zabija bakterie i wirusy. Para wodna na końcu cyklu prania likwiduje zagniecenia i pozwala na ograniczenie sterty prasowania – warto zatem postawić na innowacyjne rozwiązania.