Jak sadzić maliny? – krótki poradnik

Maliny to jedne z bardziej cenionych i lubianych owoców. Te zdrowe owoce, zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze, są również bogate w kwas foliowy oraz błonnik. Istnieje 200 różnych odmian malin. Wybierz jedną z nich i rozpocznij hodowlę tych pysznych owoców w swoim własnym ogrodzie.

Malinowa pora

Istnieją dwie odpowiednie pory do sadzenia malin. Każda z nich zależy od tego, jak jest utrzymywana. Maliny, które mają odsłonięty system korzeniowy, ukryty w jutowych workach z torfem, można sadzić późną jesienią, natomiast maliny w doniczkach sadzić można cały rok. Warto wybrać  miejsce słoneczne, ciepłe i przewiewne. Odpowiednio dobrane pozwala zapobiegać występowaniu chorób grzybowych.

Maliny sadzi się dość płytko, tak, aby ich korzenie przykryte były warstwą gleby o grubości mniej więcej dwóch centymetrów. Po posadzeniu sadzonek, należy je podlać i ubić wokół nich glebę, a następnie przyciąć pędy na wysokość 10-15 centymetrów. Dzięki temu zabiegowi, maliny mocno się ukorzenią, co pozwoli na rozrośnięcie się krzewów owocowych, zapewniające dobre plony w przyszłości.

Uprawa malin – nie taki diabeł straszny…

Jeśli chodzi o maliny, sposób ich uprawy jest różny i zależy od rodzaju od rodzaju krzewu. Na przykład maliny, które owocują na pędach dwuletnich, dojrzewają w okresie od lipca do początku sierpnia. Krzewy malin powinno się hodować w formie szpaleru bądź przy użyciu podpór. Cechują się silnym rozrostem, podczas którego tworzą długie pędy, które mogą osiągnąć długość nawet 2,5 metra!

Jeśli chodzi o cięcie malin, po sezonie trzeba wyciąć tylko te pędy, które zakończyły już swoje owocowanie, pozostawiając jedynie pędy jednoroczne. Maliny, które na nich owocują latem, powtarzają to owocowanie w porze jesiennej, stąd nazwa „powtarzające”. Wszystkie pędy należy wyciąć tuż nad ziemią późną jesienią lub wczesną wiosną. Istotnym zabiegiem podczas uprawy malin jest odchwaszczanie, z reguły przeprowadzane przy użyciu herbicydów, jednak z powodzeniem można to zrobić prowadząc regularne, ręczne usuwanie chwastów. Pamiętaj o nawożeniu malin! Najlepiej do tego zadania sprawdzą się nawozy bogate w fosfor i potas. Są to głównie nawozy jesienne, które sprawią, że rośliny lepiej przetrwają zimę. Dobrze jest również co jakiś czas nawieźć maliny dobrej jakości obornikiem.

Jak sadzić maliny? – krótki poradnik

Koniec malinowego snu

Uprawa malin trwa około jedenastu lat, po upływie czasu zwyczajnie zostaje wyczerpana. Co, jeśli stare krzewy nadal dobrze owocują? Nie należy ich wykorzystywać do tworzenia sadzonek, służących do nowych nasadzeń. Jeśli chcesz kontynuować przygodę z hodowaniem malin, po upływie tego czasu zakup po prostu nowe, świeże sadzonki. Hodowanie malin spodoba się przede wszystkim dzieciom, które będą mogły jeść swoje ulubione owoce prosto z krzaczka. Zainwestuj w kilka malinowych sadzonek i załóż malinowy ogródek, z którego będziesz mógł czerpać owoce do swoich ciast i deserów. To się opłaca!