Żywopłot – naturalna bariera przed sąsiadami

Żywopłot jest nie tylko skuteczną ochroną przed spojrzeniami sąsiadów. Jest to również roślina, która potrzebuje odpowiedniej opieki. Zazwyczaj jest to inwestycja na kilka dobrych lat, dlatego warto dobrze przemyśleć jego sadzenie. Jak poprawnie założyć w ogrodzie żywopłot, który będzie dodawał miejscu uroku?

Żywopłot w dziesięciu krokach

Jeśli już zdecydujesz się na sadzenie żywopłotu, zacznij od wyboru odpowiednich gatunków. Muszą one pasować do stylu, a przede wszystkim warunków panujących w Twoim ogrodzie. Jeśli już dokonasz wyboru, możesz udać się do centrum ogrodniczego, gdzie zakupisz sadzonki: tańsze – z odkrytym systemem korzeniowym albo droższe – doniczkowe.

Trzeci krok to zaplanowanie odpowiedniego terminu sadzenia. Dla krzewów liściastych jest to jesień, zaś dla zimozielonych – wiosna. Przed sadzeniem dobrze przygotuj podłoże przekopując glebę celem jej napowietrzenia. Usuń wszelkie chwasty i dodaj żyzny kompost. Przed samym posadzeniem, korzonki sadzonek zamocz w wodzie na kilka godzin. Nie wolno doprowadzić do ich wyschnięcia przed posadzeniem!

W trakcie moczenia sadzonek, możesz sznurkiem wytyczyć linię – w odpowiedniej odległości od ogrodzenia. Pozwoli to żywopłotowi na równy porost, a dodatkowo łatwym w pielęgnacji. Kiedy odcinek został wytyczony, można zacząć sadzenie roślin na odpowiedniej głębokości, w równych odstępach. Jeśli sadzisz swój żywopłot wiosną, przytnij sadzonki zaraz po zasadzeniu. Jeżeli jednak tworzysz go jesienią, omiń ten punkt, czekając do wiosny. W trakcie wzrostu żywopłotu, trzeba go troskliwie pielęgnować, poprzez zasilanie nawozami, a także podlewanie. Dziesiąty i ostatni punkt? Regularne przycinanie, którego celem jest nie tylko nadanie żywopłotowi określonej formy, ale także skrócenie młodych pędów.

Żywopłot – naturalna bariera przed sąsiadami

Która roślinę wybrać do stworzenia żywopłotu?

Wybór odpowiedniej rośliny, która stworzyć ma żywopłot, wcale nie jest taki prosty. Najlepszy do stworzenia naturalnego ogrodzenia jest ligustr, najpopularniejszy krzew żywopłotowy. Często jest on sadzony w zieleni miejskiej. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że rośnie bardzo szybko, a dodatkowo jest ciemnozielony i bardzo ładnie pachnie.

Drugą najbardziej popularną rośliną „żywopłotową” jest tradycyjny bukszpan. Jest on elegancki, a dzięki budowie jego liści, łatwo się do formuje, przez co można mu nadawać nawet najbardziej wymyślne kształty. Jego wadą jest to, że w przeciwieństwie do poprzednika, rośnie powoli. Do stworzenia żywopłotu można użyć również grabu. Jest on ostatnio ceniony w nowoczesnych ogrodach, ponieważ ściany z niego stworzone, można formować w finezyjne kształty. Jego liście opadają dopiero na wiosnę. Czwarte miejsce w rankingu zajmuje najbardziej popularna iglasta roślina żywopłotowa, czyli… tuja! Jest soczysto zielona i nie zmienia swojej barwy nawet zimą. Piąte miejsce to ałycza – śliwa wiśniowa. Nie jest zbyt znana, aczkolwiek do tworzenia żywopłotu nadaje się wprost idealnie, ponieważ tworzy gęste ściany w bardzo krótkim czasie.

Żywopłot to naprawdę fantastyczne rozwiązanie, jeśli chcesz stworzyć naturalne ogrodzenie. Praca nad nim to ciekawe zajęcie, szczególnie, jeśli chcesz mu nadać jakiś finezyjny kształt. Do dzieła!