Klimatyzator a klimator

Dostarczanie sobie chłodu latem jest bardzo istotne dla naszego organizmu. Jak zapewnić optymalną temperaturę w mieszkaniu? Z pomocą przychodzą klimatyzatory i klimatory. Pewnie zawsze wydawało Ci się, że to jedno i to samo. Otóż nie. Poznaj różnice między tymi dwoma urządzeniami i wybierz opcję, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Klimatyzator – podstawa letniego chłodzenia

Klimatyzator działa w prosty sposób, ponieważ jego praca polega na odprowadzaniu ciepłego powietrza na zewnątrz mieszkania, obniżając temperaturę powietrza. Istnieją klimatyzatory przenośne oraz stacjonarne, wymagające dość skomplikowanego montażu na stałe. Klimatyzatory składają się z dwóch osobnych modułów, a także specjalnej rury odprowadzającej ciepło z wnętrza na zewnątrz. Pobierają one jednak sporo energii. Trzeba pamiętać, że wybór klimatyzatora, to decyzja na lata. Dodatkowe funkcje klimatyzatorów to możliwość osuszania powietrza i ogrzewania go. Mogą również działać jak zwykły wentylator. Jego konserwacja jest nieskomplikowana – polega jedynie na tym, aby od czasu do czasu przejrzał go specjalista.

Czym w takim razie jest klimator?

Klimator, inaczej klimatyzer, jest po prostu rodzajem wentylatora. Cechuje się on niewielkimi rozmiarami, do schłodzenia powietrza wykorzystuje wodę oraz specjalne filtry. Ciepłe powietrze, które wchłania, zwracane jest do pokoju przez wilgotny materiał. Obniża to odczuwalną temperaturę w pokoju. Istnieją modele klimatorów, przy których wkłady można zamrozić, żeby efekt chłodu był jeszcze silniejszy. Dzięki temu, że przepuszcza on powietrze przez mokry filtr, dodatkowo je nawilża. Dużą zaletą klimatora jest fakt, że nie potrzebuje on dużo prądu. Jednak jego skuteczność chłodzenia jest bardzo niska. Dodatkowo zwykle nie są zbyt dobrze wykonane, do ich użycia stosuje się zwykle cienkie tworzywo sztuczne, najczęściej jest to słabej jakości plastik. W przeciwieństwie do klimatyzatora, trzeba go konserwować – wlewając wodę, opróżniając go, doczyszczać…

Klimatyzator a klimator

Co wybrać: klimatyzator czy klimator?

Mimo wielu pozytywnych cech klimatorów, zdecydowana większość osób decyduje się na porządny klimatyzator. Są po prostu wydajniejsze i faktycznie obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Klimator daje jedynie uczucie chłodu, które jest bardzo nietrwałe. Jeśli jednak chcesz wydać mniej pieniędzy na zakup i eksploatację, wybierz klimator. Pobiera on do 90% mniej energii niż klimatyzatory. Klimator także nie potrzebuje freonu, więc staje się automatycznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Dodatkowo klimatory są znacznie mniejsze i bez problemu można przenosić je z miejsca na miejsce, no i nie posiadają rury, którą trzeba specjalnie montować.  Zdecyduj, która opcja bardziej Ci odpowiada i ciesz się rozkosznym chłodem.