Pomidory prosto ze szklarni

Pomidor to najbardziej wymagająca roślina jadalna, która jest hodowana w przydomowych i działkowych szklarniach. Dzieje się tak, ponieważ pomidor ma wysokie wymagania cieplne oraz świetlne. Dlatego przy ich hodowli tak dobrze sprawdza się szklarnia. Jak sadzić pomidory tak, aby ich hodowla była owocna?

Odpowiednie przygotowanie miejsca

Pomidor jest rośliną umiarkowanie wymagająca względem wilgotności podłoża i gleby. W gruncie pomidory można uprawiać jedynie od połowy maja do końca września, w okresie bezmroźnym. Szklarnia pozwala wydłużyć ten okres, w zależności od swojego rodzaju (ogrzewana czy nie), a także od jej doświetlenia. Gleba pod uprawę pomidora powinna być bogata w składniki pokarmowe. Dodatkowo musi być żyzna, o odczynie pH od 5,5 do 6,5. Ziemię pod pomidory warto wzbogacić, dodając do niej obornik czy kompost. Jego ilość to około trzy kilogramy na metr kwadratowy, wymieszany z glebą na wysokość mniej więcej trzydziestu centymetrów. Podczas szykowania miejsca dla pomidorów, można także wyłożyć je cieniutką warstwą ogrodowej kory.

Sadzenie pomidorów – kiedy?

Sadzenie pomidorów w szklarni zależy od tego, czy jest ona ogrzewana. W nieogrzewanej szklarni pomidory można sadzić już od kwietnia, a rosnąć w niej mogą nawet do października. Szklarnia ogrzewana daje jeszcze większe możliwości. Pomidory w niej można uprawiać dwukrotnie: podczas okresu wiosennego i jesiennego. Okres wiosenny zaczyna się na początku lutego, a jesienny – okres od 10 do 25 lipca.

Pomidory prosto ze szklarni

Pomidory w szklarni – jak je sadzić?

Sadzenie pomidorów to całkiem proste zadanie. Wystarczy pamiętać, że sadzi się po dwa rzędy w odległości około 40 – 60 centymetrów, zostawiając między nimi szerokie pasy. Odległość pomiędzy sadzonkami w rzędach powinna wynosić od 35 do 50 centymetrów. Posadzenie pomidorów zgodnie z podanymi odległościami pozwala na łatwiejszą pielęgnację i szybszy zbiór owoców. Szklarnie, które stoją w kierunku wschód-zachód, powinny mieć ułożone pomidory tak, aby biegły one od północy na południe – zapewni to odpowiednie oświetlenie sadzonek. Ziemię przed sadzeniem należy wyrównać, następnie wyznaczyć na niej rzędy. Po tych zabiegach można przystąpić do wykopywania dołów. Pomidory powinno się sadzić na taką samą odległość, na jaką rosły wcześniej w doniczkach. Sadzonki podlewa się punktowo, nie przekraczając jednego litra na jedną roślinę.

Podwiązywanie pomidorów

Jeśli skończyliśmy już sadzić sadzonki, pomidory powinno się odpowiednio podwiązać. Aby to zrobić, wystarczy zaopatrzyć się w sznurek i drut (najlepiej ocynkowany o średnicy czterech milimetrów), rozciągnięty wzdłuż rzędu roślin. Do drutu przymocowanego do ścian szklarni, za pomocą wytrzymałego sznurka, przywiązuje się sadzonki. Zasada jest prosta: koniec sznurka podwiązuje się do druta na wysokości 190-210 centymetrów, a później drugi koniec okręca się wokół łodygi pomidora, począwszy od jego wierzchołka, kończąc na wysokości około dziesięciu centymetrów od szyjki korzeniowej.

Uprawa pomidorów w szklarni, wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowo daje możliwość zebrania większych plonów. Przygotuj odpowiednio swoją szklarnię pod hodowlę warzywa i ciesz się ich wyjątkowym smakiem.