Ziołowy ogródek w Twojej kuchni

Zioła to niezastąpiony dodatek do wielu potraw. Te „podkręcające” smak rośliny powinny być zawsze dostępne pod ręką. Może właśnie dlatego warto założyć ziołowy ogródek w swojej kuchni? Dostęp do przypraw z pewnością obrodzi w zachwyt gości nad wyjątkowym smakiem przyrządzonej przez Ciebie potrawy. Załóż swój własny ziołowy ogródek i ciesz się ich aromatem.

Idealne miejsce dla ziół

Najlepszym miejscem dla ziół w kuchni jest na przykład parapet od południowej lub wschodniej strony. Okna, na którym chcesz stworzyć swój mały ogródek, nie należy zacieniać żadnymi firankami czy zasłonami. Jeśli jednak w takim miejscu rzeczywiście brakuje światła, możesz doświetlić je łatwo dostępną „jarzeniówką”. Ziół, tak samo jak i innych roślin doniczkowych, nie należy ustawiać bezpośrednio nad kaloryferem – gorące powietrze szybko wysuszy podłoże. Okna przy których stoją zioła, powinny być rozszczelnione, co ułatwi dopływ świeżego powietrza. W zimne dni warto zadbać, by rośliny nie zmarzły. Zioła, które z pewnością będą dobrze się czuły w towarzystwie niższych temperatur, to na przykład natka pietruszki, mięta czy rzeżucha, zaś odwrotne warunki lubią bazylia oraz majeranek.

Ziołowy ogródek w Twojej kuchni

Pielęgnacja ziół

Zapewnienie ziołom odpowiedniej ilości światła oraz wystarczającego dopływu świeżego powietrza, to połowa sukcesu. Warto pamiętać także o tym, aby regularnie je podlewać. Nie jest to wcale takie proste, ponieważ przelane rośliny szybką zgniją, zaś podlewane zbyt rzadko, po prostu wyschną. Odpowiednio podlane zioła to takie, które nawadniane są umiarkowanie, dopiero wtedy, kiedy wierzch podłoża zacznie lekko wysychać. Dobrym rozwiązaniem pomagającym utrzymać nadmiar wody z dala od korzeni jest pojemnik z otworami odpływowymi w dnie. Postaw ją na specjalnej podstawce, dzięki której woda nie wycieknie na parapet.

Zadbanie o odpowiednią wilgotność podłoża to nie wszystko! Trzeba pamiętać również o utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym znajdują się hodowane zioła. Aby ją zapewnić, należy kilka razy w tygodniu zraszać je letnią wodą albo umieścić w ich pobliżu nawilżacz powietrza. Po odpowiednim przygotowaniu miejsca pod uprawę ziół, można zacząć ich kupowanie. Najprościej jest wybrać się do centrum ogrodniczego. Możesz również pokusić się o takie z supermarketu, ale mogą być mniej trwałe. Nie należy kupować ich zimą – są wtedy źle przechowywane, dodatkowo są posadzone w zbyt małych doniczkach wypełnionych jedynie torfem. Zazwyczaj marnieją zaraz po przyniesieniu do domu. Przedłużyć ich życie można przesadzając je do doniczki, która jest większa i ma odpowiednio dobrane podłoże. Powinno się rozdzielić rośliny, które posadzone są zbyt gęsto.

Szybka, własna uprawa

Jeśli chcesz zacząć samemu uprawiać zioła, zacznij od szczypioru i natki pietruszki. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości cebulę i pietruszkę. Bulwę i korzenie należy obciąć do połowy ich wysokości i zagłębić w podłożu lub wilgotnym piasku. Teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać, aż urosną liście. Gdy je zużyjesz, korzeń czy cebulę trzeba wymienić na nową. Kolejną bezproblemową rośliną jest rzeżucha, której nasiona po prostu wysiewa się do doniczki z wilgotną ziemią lub hoduje na wacie. Załóż swój własny ogródek z ziołami i ciesz się ich fantastycznym wyglądem oraz aromatem. Może Twoja domowa hodowla zmieni się w profesjonalną uprawę?