Nakarm swój trawnik, czyli o nawozach do trawy

Który właściciel trawnika nie marzy o tym, aby był on zadbany i robiący na wszystkich wielkie wrażenie? Podkreśla walory ogrodu, dodatkowo jest świetnym miejscem do zabawy z dziećmi, czy też na chwilę relaksu. Systematyczne nawożenie trawnika pozwoli Ci cieszyć się nim długo i szczęśliwie.

Szeroki wybór nawozów do trawy

Nawozy do trawy różnią się między sobą formą wpływającą na intensywność i czas ich działania na trawę. Nawozy długodziałające działają przez 90 lub 120 dni, uwalniając składniki odżywcze do gleby powoli, dzięki czemu trawa wchłania ich bardzo dużą ilość. Minimalizują one ryzyko przenawożenia. Nawozy granulowane uwalniają swoje składniki przez około 30 dni od rozsypania. Mogą być stosowane przez cały okres wegetacji trawnika. Oba nawozy należy stosować tylko i wyłącznie na trawniku, który jest suchy. Wynika to z tego, że do mokrych źdźbeł mogłyby przyczepiać się granulki, co skutkowałoby wypaleniem trawnika.

Nawóz powinno się rozsypać równomiernie – zapewni to składniki pokarmowe oraz jednolitą barwę. Po umieszczeniu granulek, należy podlać trawnik, celem ich rozpuszczenia się. Ze względu na to, że nawozy granulowane cechuje zdolność do dużej absorpcji wody z otoczenia, opakowanie z nawozem należy trzymać w suchym, zacienionym miejscu.

Obok nawozów granulowanych, istnieją także nawozy płynne. Mają one bardzo krótkie działanie, przez co trzeba ich używać co kilka dni. Wybierając tę opcję, należy uważać, aby odmierzać dokładne ilości – zmniejszy to ryzyko przenawożenia rośliny, skutkujące powstawaniem przebarwień i gołych miejsc na trawie.

Nakarm swój trawnik, czyli o nawozach do trawy

Kiedy powinno się nawozić trawnik?

Najlepszą pora na nawożenie trawnika jest okres pomiędzy marcem i październikiem. Jest to okres wegetacji trawy. Systematyczne nawożenie trawnika jest dobre, kiedy zauważymy, że brakuje mu makro i mikroelementów. „Znakami ostrzegawczymi” sugerujące konieczność nawożenia trawnika są czynniki takie, jak duża ilość uschniętych źdźbeł, żółte przebarwienia, nierównomierne rozłożenie trawy, czy widoczne znaki chorobowe, na przykład pleśń. Wiosną należy użyć nawozu bogatego w azot, stymulujący trawę do rozwoju. Przed aplikacją nawozu oczyść trawę z liści i dosiej świeżą. Latem przeciwdziałaj rozwojowi chwastów. Wszelkie opryski wykonuj przed ścięciem trawy! Idealna temperatura, w której można nawozić trawę nie przekracza piętnastu stopni Celsjusza. Jesień z kolei, to czas wzmacniania przed zimą. Dedykowane nawozy bogate są w fosfor i potas, wzmacniające trawnik. Nawożenie trawnika późną jesienią, umożliwi trawie korzystanie ze składników pokarmowych we wczesnej, wiosennej fazie wegetacji.

Nawozowe porady

Najważniejsze zasady nawożenia trawnika to zadbanie o równomierne rozłożenie preparatu. Dzięki temu unikniesz stworzenia niezbyt efektownej mozaiki. Nie należy nawozić gleby zamarzniętej i tej w czasie suszy. Te proste zasady zapewnią Twojemu trawnikowi elegancki i zdrowy wygląd. Zaopatrz się w dobry, odpowiedniej jakości nawóz i ciesz się wspaniałym, zielonym otoczeniem.