Klimatyzatory – który będzie najlepszy?

Klimatyzowane pomieszczenie to najlepsze miejsce podczas gorących, letnich dni. Coraz więcej osób decyduje się na jej montaż także w domu, co znacząco ułatwia przetrwanie upałów. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni klimatyzator.

Przenośny czy stacjonarny?

Pierwszą rzeczą, nad którą musisz się zastanowić, jest to, czy klimatyzator ma być przenośny, czy montowany na stałe. Pierwsze z nich są na tyle mobilne, że możesz je dowolnie przestawiać. Dodatkowo, nie  wymagają kłopotliwego kucia ścian i przeróbki okien. Klimatyzatory stacjonarne to praktyczne rozwiązanie, które warto rozważyć szczególnie na etapie budowy domu. Wówczas można rozmieścić instalację tak, by w każdym pomieszczeniu znalazła się odpowiednia jednostka chłodząca. Główne urządzenie najczęściej montuje się go na zewnętrznej stronie budynku. Bardzo często wymaga to mini remontu bądź przebudowania. Zazwyczaj klimatyzatory stacjonarne montuje się na ścianie pod sufitem, rzadziej w samym suficie lub przy podłodze.

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator?

Istnieje kilka czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę, jeśli już zdecydowałeś się na instalację klimatyzacji w swoim mieszkaniu. Po pierwsze, moc urządzenia. Trzeba ją obliczyć w prosty sposób: na jeden metr kwadratowy potrzebna jest moc w wysokości 0,1kW, także wielkość pomieszczenia (w metrach kwadratowych) należy pomnożyć przez tę wartość. Nic trudnego, prawda?

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wydajność (przepływ powietrza). Im większa wydajność, tym lepiej. Bardzo istotne, szczególnie gdy chcemy zainstalować klimatyzator w sypialni, jest natężenie dźwięku. Tutaj też pasuje prosta zasada: im jest mniejsze, tym lepiej dla nas. Ważna uwaga – nie montuj klimatyzatora w rogu pokoju. Dźwięki będą odbijać się aż od trzech ścian, co je dodatkowo wzmocni.

Klimatyzatory – który będzie najlepszy?

Następna sprawa – czynnik chłodzący. Zazwyczaj oznacza się je symbolami R407C, R410A oraz R290. Najlepsza opcja to prawdopodobnie R410A, z prostego powodu. Zawiera on mieszankę dwóch różnych gazów, które mają zbliżone objętości, dzięki czemu temperatura, w której parują jest zbliżona. W skutek tego, nawet jeśli klimatyzator się rozszczelni, będzie on skutecznie pracował. Dobierz odpowiednio również klasę energetyczną! Pamiętaj o tym, że będzie on pracował długo, więc im wyższą klasę energetyczną wybierzesz, tym będziesz płacić niższe rachunki. Regulacja nawiewu? Dla własnego komfortu możesz wybrać klimatyzator, który posiada szeroką regulację prędkości nawiewu. Dzięki temu będziesz mógł łatwo dostosować poziom hałasu do swoich preferencji.

A może jednak wentylator?

Różnica między wentylatorem a klimatyzatorem jest prosta: wentylator nie chłodzi powietrza, on tylko nim porusza. Klimatyzator schładzając powietrze daje realny komfort przez długi czas. Wentylator, co prawda daje lekkie uczucie orzeźwienia, jednak słabo radzi sobie z bardzo wysokimi temperaturami. Czy warto kupić klimatyzator? Tak. Klimatyzator to nie tylko sposób na chłód latem, niektóre modele mają również funkcję grzania.  Możesz więc korzystać z niego również zimą! To doskonała inwestycja, która z pewnością spełni Twoje wymagania.