Jak urządzić ogród w stylu angielskim?

Jeśli chcesz urządzić ogród w stylu angielskim, wcale nie potrzebujesz dużej przestrzeni – odpowiednio zaaranżować można nawet niewielki teren. Styl ten sprawdza się szczególnie w ogrodach, które mają pełnić funkcję czysto rekreacyjną i relaksacyjną. Dowiedz się, jak łatwo zmienić charakter i aranżację, by poczuć się jak w bajce.

Czym charakteryzuje się ogród angielski?

Ogród angielski cechują miękkie linie, które stworzysz fałdując powierzchnię ogrodu – dzięki temu zabiegowi ogród będzie wydawał się większy. Charakterystyczną cechą tego stylu jest brak prostych linii oraz kątów i kształtów, które są regularne. Granice między roślinami, a trawnikiem powinny być poprowadzone po łukach w płynny sposób.

W angielskich ogrodach obecna jest mała architektura, która jest raczej minimalistyczna. Wszelkie meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów, ukryte wśród roślin. Do angielskiego ogrodu idealnie pasują drewniane altanki, ukryte pod pnączami, na przykład bluszczu. Drewniane, kute meble będą wyglądać w połączeniu z nią zachwycająco. Zadbaj o to, aby w ogrodzie nie było zbędnych ozdób, takich jak rzeźby czy fontanny – wybierz naturalne kamienie. Wszystkie nawierzchnie nie będące trawnikiem, powinny być wykonane z materiałów takich jak kamień, żwir czy drewno. Jeżeli musisz użyć betonu, to staraj się wystylizować go na naturalny, porośnięty trawą lub płożącymi roślinami.

Jak urządzić ogród w stylu angielskim?

Jakie rośliny wybrać?

Jeśli jesteś już na etapie wyboru roślin do Twojego wymarzonego, angielskiego ogrodu, zwróć uwagę na ich indywidualny kształt, a także fakturę liści. Warto również zauważyć różnice w odcieniach zieleni, ponieważ decydują one o całej kompozycji. Rośliny w angielskim ogrodzie mają tworzyć formę przypominającą naturalny gąszcz, który plącze się i przenika. Co, jeżeli ogród wymknie nam się spod kontroli? To bardzo dobrze! Nie wyrywaj chaotycznych pnączy, tylko przyjrzyj się tej kompozycji. Może ona okazać się wyjątkowo atrakcyjna. Jeśli koniecznie wymagają one przycięcia, formuj je tak, aby stworzyły swoim wyglądem malownicze, asymetryczne bryły, wszystko, tylko nie konkretne, geometryczne formy. Zastosuj w swoim angielskim ogrodzie układ zbliżony do tego całkowicie naturalnego: niech pod wysokimi gatunkami rosną niższe. W ogrodzie tego typu nie tworzy się rabat wysypanych korą, z regularnie posadzonymi roślinami.

Naturalny ogród angielski

Twój dom znajduje się w malowniczej okolicy lasu lub łąki czy pola? Nie odgradzaj się od niego! Połącz go ażurowym płotem z ogrodem w stylu angielskim. Przestrzeń za delikatnym ogrodzeniem utworzy tło dla ogrodu, optycznie go powiększając.

Ogród angielski to z założenia ogród, który naśladuje naturę. Dlatego właśnie jest, a przynajmniej powinien być, prosty w uprawie. Wszelkie prace pielęgnacyjne należy w nim ograniczyć do całkowitego minimum. Rośliny w ogrodzie angielskim powinny zachwycać swoją prostotą. Stwórz swój własny angielski ogród i ciesz się jego naturalnością. Pozwól sobie na relaks wśród zielonych drzew i krzewów. Zaszyj się z książką w drewnianej altanie i odpoczywaj na świeżym powietrzu w pięknym otoczeniu.