Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Odkurzacz to jeden z najbardziej potrzebnych w domu sprzętów. Niezależnie od tego, czym wyłożona jest Twoja podłoga, by zachować ją czystą potrzebny będzie mop i odkurzacz. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tej sprzątającej maszyny. Który z nich będzie najlepszy i najbardziej pomocny?

Podział odkurzaczy

Mnogość różnych odkurzaczy na rynku jest powalająca. Każdy typ odkurzacza to zupełnie co innego. Najpopularniejszym z nich jest odkurzacz workowy, który zabrudzenia zbiera do worków płóciennych lub papierowych. Przeciwieństwem są oczywiście odkurzacze bezworkowe, czyli inaczej cyklonowe. Zabrudzenia, które zbierze taki odkurzacz, zostają w plastikowym pojemniku. Obok tych dwóch typów odkurzaczy znaleźć można również odkurzacz wodny – wszelkie zanieczyszczenia pozostają w specjalnym zbiorniku z wodą. Jest on wyposażony w filtr.

Dużą popularnością zaczynają cieszyć się odkurzacze piorące, które z łatwością usuną wszelkie zanieczyszczenia, a dodatkowo zbiorą rozlane płyny, a nawet wywabią plamy z dywanów. Na rynku możesz znaleźć również modele pionowe, które dzielą się na dwa warianty: przewodowy i bezprzewodowy ze stacją ładującą.  W tych urządzeniach trzyma się rączkę odkurzacza w dłoni, zaś szczotka skutecznie czyści podłogę bez konieczności ciągnięcia nieporęcznego odkurzacza za sobą. Silnik zazwyczaj umieszczony jest w górnej części sprzętu. Do małych zabrudzeń przydatne są odkurzacze ręczne. Są małe, nie mają kabla i są bardzo lekkie. Dzięki nim bez problemu dotrzesz we wszelkie zakamarki i trudnodostępne miejsca, a także zadbasz o tapicerkę w samochodzie czy odkurzysz półki w kuchni.

Jaki odkurzacz do domu wybrać?

Kupujemy odkurzacz – na co zwrócić uwagę

Czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego modelu? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego głośność – aktualnie najcichsze dostępne na rynku odkurzacze są ledwo słyszalne. Jedyny hałas, jaki z siebie wydają, to cichy szum, który nawet nie obudzi śpiącej osoby. Drugim aspektem, który trzeba rozważyć, jest pojemność zbiornika na kurz. Do odkurzania większych powierzchni lepiej wybrać odkurzacz z workiem o pojemności przynajmniej 3,5 litra. Długość kabla – im dłuższy, tym rzadziej trzeba się schylać, by podłączyć odkurzacz do kolejnego gniazdka z prądem. Możesz wybrać też wersję zasilaną na akumulator. Ważna jest również waga. Im lżejszy, tym łatwiej będzie go przenieść w dedykowane miejsce.

Dodatki do odkurzacza

Do odkurzacza można dobrać kilka przydatnych gadżetów, może to być na przykład elektroszczotka. Praktyczna ssawka szczelinowa, niewielkich rozmiarów pomoże dotrzeć do zakamarków. Szczotka z naturalnym włosiem sprawdzi się przy delikatnych powierzchniach, jak na przykład panele. Dzięki włosiu, z którego jest wykonana, z pewnością nie porysuje podłogi. A może szczotka dwufunkcyjna? Jest to połączenie szczotki do dywanów ze szczotką do podłóg. Ma ona specjalny przełącznik, którym można przeskakiwać z jednej funkcji na drugą. Jak pewnie zauważyłeś, wybór odkurzacza nie musi być trudny. Wystarczy, że określisz swoje wymagania. Wszelkie niezbędne informacje o parametrach poszczególnych urządzeń znajdziesz w specyfikacji producenta. Wybierz odpowiedni rodzaj i ciesz się czystym mieszkaniem.