Sposób na kreta

Kret. Jedno z największych zagrożeń dla wszelkich trawników. To właśnie kopce przez niego tworzone są koszmarem osób, które bardzo cenią sobie swój wypielęgnowany trawnik. Jak skutecznie pozbyć się tego kreciego problemu w sposób szybki, ale jednocześnie humanitarny?

Domowe sposoby zwalczania kreta

Istnieje kilka skutecznych sposobów pozbywania się problemu, jakim jest kret. Najpopularniejsza z metod to bariera fizyczna, będąca podziemną zaporą. Krety mają zdolność do głębokiego kopania, przez co standardowe ogrodzenie nie jest w stanie zakłócić trasy ich wędrówki. Bariera, która ma powstrzymać zwierzę, musi być bardzo głęboka, przez co jej wykonanie jest dość czasochłonne. Rozwiązaniem tego problemu jest specjalna siatka na krety, uniemożliwiająca tym małym szkodnikom wyjście na powierzchnię, a co za tym idzie – tworzenie kopców.

Krety do owocnego kopania tuneli, potrzebują wilgotną glebę zawierającą niezbędne pożywienie dla owadów, które z kolei znajdują się w menu kretów. Jeśli zmniejszy się wilgoć w ogrodzie oraz zadba o odpowiedni drenaż gleby, może to pomóc w walce z kretem, ale jednocześnie może to zaszkodzić niektórym gatunkom roślin.

Odstraszacze ultradźwiękowe

Krety są bardzo wrażliwe na dźwięki, szczególnie te głośne, dlatego też, jednym ze sposobów humanitarnej walki z nimi jest… hałas. Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na ogrodzie czegoś, co będzie go wytwarzać. Jednym z rozwiązań jest wbicie w ziemię pręta zakończonego aluminiową puszką – jednak, aby działał, potrzebny jest wiatr, a dodatkowo dźwięk ten może irytować bardziej nas niż kreta. Lepszym wyjściem będą specjalne ultradźwiękowe, wibracyjne odstraszacze. Wbija się je w ziemię, a one co jakiś czas wydają z siebie dźwięki, które zazwyczaj skutecznie odstraszają te zwierzęta. Urządzenia takie zazwyczaj zasilane są bateriami, jednak na rynku można spotkać też takie, które działają przez baterię słoneczną.

Sposób na kreta

Znajdź odpowiedni zapach

Kreta odstraszyć można także zapachem. Na rynku dostępne są specjalne repelenty, czyli właśnie środki odstraszające. Ich producenci wykorzystują do ich produkcji zapachy, których te szkodniki nie lubią. Ich najczęstszymi składnikami są oleje fuzlowe i rycyna. Krety nie przepadają również za zapachem czosnku i psującej się ryby. Do poruszania się po swoich korytarzach używają przede wszystkim węchu. Dlatego właśnie jego podróż można zakończyć, zakłócając odpowiadające mu zapachy – do tego celu świetnie sprawdzą się… kulki na mole! Zamiast nich można użyć także specjalnych świec na kreta. Kolejną rzeczą, która może pomóc w odstraszaniu kreta jest… psie futro oraz kocie odchody. Umieszczenie tej mieszanki w tunelu, gwarantuje szybkie przeniesienie się zwierzęcia. Na rynku dostępne są specjalne woreczki, zawierające w sobie właśnie futro psów i odchody kotów, dodatkowo nasączone olejkami eterycznymi, o zapachach nielubianych przez krety. Kilka sprawdzonych sposobów powinno pomóc Ci w likwidowaniu tych szkodników. Powodzenia!