Żelazko na miarę XXI wieku

Prasowanie to zmora wielu osób, ale z dobrze dobranym urządzeniem ta domowa czynność staje się przyjemnością. Na rynku można spotkać wiele modeli, które nie tylko ułatwiają prasowanie, ale także pomagają odświeżyć ubrania. Czas pożegnać stary sprzęt i postawić na najwyższą jakość! Wybierz żelazko, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb.

Żelazko parowe

Najczęściej wybieranym żelazkiem jest żelazko parowe, które dzięki wbudowanemu pojemnikowi na wodę zamienia ją w parę. Specjalna, nagrzana stopa żelazka skutecznie rozprostowuje wszelkie zagniecenia. Takie urządzenie łatwo się nagrzewa i nie zabiera wiele miejsca. Na rynku można znaleźć urządzenia o różnej wielkości, zaś stopy żelazka mogą być wykonane z teflonu, stali/aluminium, ceramiki lub ze szkła. Ceramiczne stopy są najpopularniejsze. Charakteryzują się dużą odpornością mechaniczną, jednak ich wadą jest trudność w czyszczeniu. Stopa teflonowa jest montowana rzadziej, ale świetnie się ją prowadzi po wszelkich tkaninach. Niestety, trzeba uważać na tego rodzaju produkty, gdyż teflon nie jest odporny na zarysowania. Stopa aluminiowa charakteryzuje się łatwością w nagrzewaniu, ale również wymaga delikatności w użytkowaniu. Stopy szklane montuje się w żelazkach najwyższej klasy. Ceramiczne szkło jest odporne na nagrzewanie, zapewnia łatwość w prowadzeniu po materiale, a dodatkowo jest odporne na uszkodzenia.

Żelazko z generatorem pary

Ciekawym urządzeniem jest żelazko z generatorem pary, wymaga ono jednak sporej ilości miejsca. Stacja parowa znajduje się poza żelazkiem, dlatego sama stopa jest lekka i łatwo ją prowadzić. Generator pary wyrzuca parę z dużą siłą. Dzięki temu możesz wygładzić nawet uporczywe zagniecenia. Swoim wyglądem przypomina żelazko połączone ze zbiornikiem, w którym znajduje się woda. Pojemnik pozostaje na swoim miejscu, a wodę uzupełniasz dzięki specjalnej miarce. Charakterystyczną cechą i jednocześnie ogromną zaletą tego typu żelazka jest brak możliwości przypalenia tkaniny, gdyż urządzenie samo dobiera odpowiednie parametry. Z pomocą generatora pary możesz wyprasować wiele tkanin, takich jak delikatne firany, grube swetry czy pościel z bawełny. Generator pary pozwala na prasowanie ubrań w pionie. Takie rozwiązanie sprawdza się do odświeżania sukienek, płaszczy czy grubych zasłon. Para wodna działa także bakteriobójczo. Jeżeli jednak często podróżujesz, wybierz parownicę do ubrań. To niewielkie urządzenie pomoże Ci odświeżyć swoje ubrania nawet z dala od domu. Wystarczy, że wlejesz wodę do zbiornika i odczekasz, aż parownica się nagrzeje. Mobilną parownicą możesz również odświeżyć tapicerkę lub obicie mebli.

Generator pary czy klasyczne żelazko?

Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od indywidualnych preferencji. Jeżeli masz małe mieszkanie lub cenisz sobie mobilność, to parownica będzie idealnym rozwiązaniem. Osoby, które mają duże oczekiwania i chcą uzyskać nienagannie gładką tkaninę, powinny wybrać generator pary. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na moc urządzenia i kształt jego stopy. Ważne są również funkcje dodatkowe, takie jak automatyczne usuwanie kamienia. Takie urządzenia, jak parownica czy generator pary, są na tyle wszechstronne, że możesz nimi zdziałać naprawdę wiele. Sięgaj po sprawdzone rozwiązania!