Od mopa do robota, czyli czym skutecznie myć podłogę
Mycie podłóg kiedyś wiązało się z koniecznością posiadania dużej ścierki, wiadra oraz szczotki. Ręczne wykręcanie i zakładanie szmatki odeszło już w niepamięć, a coraz częściej w trakcie sprzątania sporą część pracy wykonują za nas technologiczne wynalazki. W jakie urządzenie warto zainwestować, a kiedy można zostać przy klasycznym mopie?
Proste w użyciu mopy
Na rynku można znaleźć wiele rodzajów mopów – sznurkowe, płaskie, paskowe i obrotowe. Najpopularniejszym typem jest mop sznurkowy. Jego końcówka składa się z wielu materiałowych sznurków. Ich cena jest niska, a wymiana końcówki szybka. Niestety szybko się niszczą i brudzą, dlatego już po kilku użyciach mogą pozostawiać smugi i zabrudzenia na podłodze. Wyciśnięcie wody z takiego mopa wymaga odpowiedniej ilości siły. Z kolei mopy paskowe są trwalsze i rzadziej pozostawiają smugi niż końcówki sznurkowe. Są lekkie i nadają się do każdego rodzaj podłóg. Ich wyciskanie musi być dokładne, a delikatne paski nie zawsze są w stanie usunąć zabrudzenia z podłogi.
Mop płaski dobrze zbiera zabrudzenia i czyści podłogi. Nie pozostawia smug, a wkład do mopa można z powodzeniem wielokrotnie prać w pralce. Świetnie sprawdzi się w przypadku dużych pomieszczeń. Na rynku można znaleźć modele z wbudowanym spryskiwaczem, które nie wymagają posiadania wiadra z wodą lub takie, które mają zamontowaną wyciskarkę. Wówczas nie trzeba zdejmować wkładu mopa dzięki czemu jego użytkowanie staje się dużo łatwiejsze i wymaga mniej wysiłku. Wśród klasycznych mopów znajdziesz również taki z okrągłą, obrotową głowicą. Specjalne wiadro dołączone do zestawu ma przycisk, który uruchamia mechanizm odwirowujący wodę. Ma największy zakres ruchów i pozwala wyczyścić podłogę dużo sprawniej. Ich cena za to jest wyższa niż w pozostałych przypadkach.
Mop elektryczny
Mop elektryczny to nowoczesne urządzenie do mycia podłogi, które zostało wyposażone w głowice obrotowe. Idealnie sprawdza się do podłóg twardych – paneli, płytek czy kamienia. Sprzęt może być bezprzewodowy, wówczas dużo łatwiej jest sprzątać; może być też zasilany za pomocą przewodu. Takie urządzenia same dopasowują ilość potrzebnej wody. Gwarantują dokładne mycie i szybkie wysychanie powierzchni. Urządzenie nie zabiera więcej miejsca niż standardowej wielkości wiadro. Jego cena wydaje się być wysoka, ale po pewnym czasie jego użytkowania, koszty się zwracają
Mop parowy
Mopy parowe to urządzenia, które świetnie sprawdzą się w domach, w których mieszkają zwierzta oraz dzieci. Gorąca para wodna radzi sobie z ciężkimi zabrudzeniami oraz wykazuje właściwości antybakteryjne. Nie trzeba korzystać z wiadra z wodą, ściągać końcówki i czekać, aż podłoga wyschnie. Mop parowy zapewnia od razu suchą podłogę. Specjalne nakładki umożliwiają również czyszczenie innych powierzchni. Samo urządzenie jest niestety cięższe i trudniej je przechowywać. Sporo modeli jest zasilanych za pomocą przewodu, przez co konieczne może być przełączanie się między gniazdkami.
Robot myjący
To wygodna, ale też najdroższa opcja. Roboty mopujące same myją powierzchnię i posiadają wiele praktycznych funkcji. Dzięki specjalnemu skanowaniu wczytują mapę otoczenia, rejestrując wszelkie przeszkody, które sprawnie omjają. Nakładka montowana od spodu urządzenia myje powierzchnię. Niektóre modele mają wbudowany zbiornik na wodę, którą wcześniej trzeba wlać. Jest ona rozpylana z przodu urządzenia za pomocą spryskiwacza albo bezpośrednio na wkład mopujący. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz męczyć się z wiadrem, schylać, płukać mopa czy wyciskać go. Aplikacja mobilna pozwala sterować urządzeniem zdalnie, dlatego po przyjściu do domu czekać będzie na Ciebie czysta podłoga. Takie rozwiązanie wiąże się jednak ze sporym jednorazowym wydatkiem.
Wybór odpowiedniego narzędzia do sprzątania zależy głównie od preferencji użytkowania i budżetu, jakim dysponujesz. Tańsze rozwiązania, które ułatwiają pracę. świetnie sprawdzą się w przypadku każdego, kto nie chce wydawać kilku tysięcy na robota. Z kolei pośrednią opcją jest mop parowy, który można dostać za kilkaset złotych. Wybierz model mycia dopasowany do swoich wymagań i finansów.