Jak zadbać o przestrzeń wokół domu – niezbędne narzędzia ogrodnicze

Jeśli ogrodnictwo jest Twoją pasją i chcesz cieszyć się pięknym oraz zadbanym ogrodem niezależnie od pory roku, musisz pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Rośliny, drzewa oraz trawnik wymagają uwagi, by prezentować się nienagannie. By właściwie zadbać o ogród, niezbędne są odpowiednie akcesoria i przyrządy. Ułatwią one zarówno pielenie, cięcie, rąbanie, jak i zamiatanie. O czym nie możesz zapomnieć i jakie narzędzia ułatwią Ci dbanie o przestrzeń wokół domu?

Małe i duże narzędzia ręczne

Wśród ręcznych, niewielkich narzędzi do ogrodu wyróżnia się wiele akcesoriów. Ich dobór zależny jest przede wszystkim od wielkości ogrodu i rodzaju roślin, które w nim rosną. Zupełnie inne narzędzia sprawdzą się przy kwiatach, a inne wykorzystasz podczas pielęgnacji krzewów. Dla miłośników ogrodowych lub doniczkowych upraw idealnie sprawdzi się uniwersalna łopatka do wykopywania dołków oraz pazurki, dzięki którym z łatwością spulchnisz i napowietrzysz glebę. Czymś, co również zasługuje na uwagę, jest pikownik, który znacząco ułatwia sadzenie roślin – z jego pomocą przygotujesz odpowiedniej wielkości otwory w ziemi, w których umieścisz cebulki.  

Spośród narzędzi ręcznych o długim trzonie na podium znajdują się grabie. Pozwalają one wyrównać i uporządkować teren poprzez usuwanie obumarłych części roślin, nieczystości po zimie czy po prostu skoszonej trawy. Szpadle, łopaty i widły to także obowiązkowe wyposażenie ogrodu. Dzięki nim przekopiesz ziemię, przygotowując ją pod następne rośliny, a także z łatwością rozprowadzisz kompost wspomagający wzrost kwiatów, warzyw i owoców.

Niezbędne w każdym ogrodzie – cięcie

Regularne podcinanie roślin wspomaga ich wzrost, a także pozwala nadać im odpowiednie kształt. Do cięcia drobnych zielonych gałęzi krzewów czy drzewek wystarczą odpowiedne sekatory, jednak do bardziej skomplikowanych zabiegów niezbędne okażą się zaawansowane rozwiązania. Warto postawić na akumulatorowe, elektryczne lub spalinowe narzędzia do cięcia, które są bardziej wydajne i ułatwiają pracę. Piła spalinowa pozwoli Ci na szybkie pozbycie się konarów drzew czy pocięcie suchego drewna. Jeśli chcesz zadbać o perfekcyjny wygląd trawnika lub żywopłotu – nożyce do cięcia pomogą Ci nadać mu odpowiedni kształt. Wśród podstawowych narzędzi wspomagających pielęgnację zdecydowanie wyróżnia się także kosiarka. Z kolei porost trawy wspomogą specjalne rozsiewacze i siewniki.

Jakie akcesoria do ogrodu wybrać

By stworzyć idealny ogród, poza niezbędnymi przyrządami, nie możesz także zapomnieć o dodatkach i akcesoriach. Wiele zastosowań posiada plandeka ochronna. Wykorzystasz ją do ochrony roślin przed deszczem i śniegiem. Równie skutecznie zabezpieczy je przed wilgocią i promieniowaniem UV. Folia ochrania także przed chwastami i innymi czynnikami zaburzającymi wzrost roślin, jednocześnie zapewniając dostęp do niezbędnych składników odżywczych. Jeśli chcesz ułatwić sobie prace ogrodowe, koniecznie zaopatrz się również w taczkę. Wśród wielu dostępnych modeli znajdziesz lekkie konstrukcje, dzięki którym przewożenie ziemi do grządek, drewna czy kamieni ozdobnych nie będzie problemem.

Strój również warto dobrać do okoliczności i rodzaju wykonywanych prac. Odpowiednie elementy garderoby zapewnią Ci ochronę oraz podniosą komfort pracy. Nie zapomnij o rękawiczkach i gumowo-filcowym obuwiu, który zabezpieczy stopy przed przypadkowym kontaktem z ostrymi narzędziami. Dla większej wygody możesz również postawić na nakolanniki, które ograniczą ból kolan wynikający z częstego nachylania się lub klękania przy grządkach. Pielęgnacja ogrodu wymaga odrobiny cierpliwości – jeśli jednak wybierzesz odpowiednie narzędzia, skrócisz czas wykonywania poszczególnych prac i zwiększysz swój komfort!