Roślinne oczyszczanie powietrza w mieszkaniu

W dzisiejszych czasach smog wdziera się do mieszkania wszystkimi sposobami. Jeśli chcesz walczyć z toksynami w naturalny sposób, wykorzystaj do tego specjalne rośliny, dzięki którym skutecznie oczyścisz powietrze w domu. A może na Twoim parapecie już stoi kwiat o takich właściwościach? Zapoznaj się z kilkoma wybranymi gatunkami roślin, które oczyszczą powietrze w Twoim mieszkaniu.

Kwitnące oczyszczacze powietrza

Zapoznaj się z siedmioma wybranymi kwiatami, które świetnie sprawdzą się jako rośliny oczyszczające powietrze. Skrzydłokwiat jest rośliną, która nie tylko oczyszcza powietrze, ale dzięki swojej urodzie jest także doskonałym elementem ozdobnym. Lotne związki organiczne, takie jak benzen i aceton przy skrzydłokwiacie nie mają praktycznie żadnych szans. Benzen, który jest zawarty we wszelkiego rodzaju farbach oraz aceton, składnik w zmywaczach i środkach czystości, a nawet emitowany przez urządzenia elektryczne, zostaną skutecznie zniwelowane przez piękny skrzydłokwiat.

Kolejną rośliną, która pomoże oczyścić powietrze, jest bluszcz. Jest to roślina dość popularna, doskonale absorbuje formaldehyd, będący jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji, które zanieczyszczają powietrze. Bluszcz nie potrzebuje zbyt wiele słońca, dlatego znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca jest bardzo proste.

Powietrze doskonale oczyszcza tradycyjna paprotka. Dzięki swojej prostocie w utrzymaniu oraz efektywności, często jest spotykana w domach. Paproć, podobnie jak bluszcz, pochłania szkodliwy formaldehyd, także trzymanie jej w mieszkaniu zdecydowanie pozytywnie wpływa na powietrze, które się w nim znajduje.

Roślinne oczyszczanie powietrza w mieszkaniu

Sansewieria również należy do „oczyszczaczy” powietrza. Ta chyba najłatwiejsza w utrzymaniu roślina (nie wymaga częstego podlewania!) świetnie sprawdzi się jako neutralizator substancji takich jak szkodliwy formaldehyd oraz benzen.

Piękną rośliną niwelującą szkodliwe substancje w powietrzu jest begonia. Jest niestety dość wymagająca w uprawie – potrzebuje ciepłego i nasłonecznionego stanowiska, a także wymaga odpowiedniego nawożenia i podlewania. Za prawidłową opiekę odwdzięczy się jednak czystym powietrzem, z którego usunięte zostaną substancje takie jak benzen czy toulen, związek będący częścią farb, wosków oraz rozpuszczalników.

Oczyszczający sukulent to aloes. Ta lecznicza roślina ogranicza obecność formaldehydu oraz benzenu w powietrzu. Wymaga dużej ilości światła i ciepła – potrafi się bardzo rozrosnąć. Nie należy go zbyt obficie podlewać, dobrze robią mu kilkudniowe przesuszenia.

Ostatnim kwiatem, który warto przedstawić jest… Chryzantema! To jeden z najskuteczniejszych oczyszczaczy powietrza. Usuwa aż pięć najszkodliwszych związków chemicznych, takich jak toulen, trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd czy benzen i amoniak. Roślin oczyszczających powietrze jest więcej. Z pewnością któreś wpasuje się w klimat Twojego mieszkania. Naprawdę warto zainwestować w taką roślinę i cieszyć się czystym powietrzem!